Araba Tutması Neden Olur

Araba Tutması Neden Olur

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte, uzun mesafelere kısa bir süre yolculuk yaparak ulaşmak daha kolay hale gelmiştir.

Bu seyahatler arasında iş, tatil, eğitim vb nedenlerle sık sık yapılan yolculuklarda gösterilebilir.

Bu yolculuklarda mide bulantısı yaşayan bazı insanlar çoğu zaman zor anlar yaşamaktadır.

Gidilecek olan mesafenin uzun veya kısa oluşuna bakılmaksızın kişide meydana gelen mide bulantısının asıl nedeni, kulak ve gözün farklı bir şekilde algılamasından kaynaklanmaktadır.

Kulak üç bölümden ayrılır, iç, orta ve dış kulak olmak üzere, İç kulak kısmındaki salyangozun içerisinde vücuttaki dengeyi sağlamakta olan bir sıvı yer almaktadır, yolculuk halindeyken, salyangozun içerisinde yer alan ve dengeyi sağlama görevi olan bu sıvı çalkalanır ve beyine, sinirlerimiz aracılığıyla, hareket halinde olduğumuza dair sinyaller gönderir.

Yolculuk yaparken bir yere bakılıyor, kitap okunuyor veya başka bir şey ile ilgileniliyorsa eğer, gözlerimizden beynimize hareket halinde olunmadığı sinyali gitmektedir.

İşte iç kulaktan beynimize giden sinyal ile gözlerimizden beynimize giden sinyal arasında oluşan zıtlık dolayısıyla, yani beyine giden bu iki sinyal arasındaki meydana gelen fark yüzünden yolculuk sırasında mide bulantısı oluşmaktadır.

Araba tutmasıyla ile deniz tutmasının nedeni olarak aynı sebebi gösterebiliriz, yani bu iki mide bulantısı arasında sebep olarak herhangi bir fark bulunmamaktadır fakat deniz tutması dolayısıyla yaşanan mide bulantısının etkileri, araba tutan kişilerde oluşan etkiden çok daha fazladır, bunun asıl nedeni ise, yapılan deniz yolculuklarının 3 boyutlu bir şekilde yaşanmasıdır.

Deniz Tutması

Yaşanan en belirgin etkiler; baş ağrısı, baş dönmesi, mide bölgesinde oluşan baskı hissi ve nabızda meydana gelen hızlı artış gibi gösterilebilir.

Deniz tutmasında meydana gelen belirtilerin yanında mide bulantısından önce, vücutta oluşan stres hormonları da salgılanmaya başlar o yüzden bulantı oluşmadan önce panik hissi artmaktadır.

Araba Tutması

Bu rahatsızlık yaşlı olan kişilere oranla gençlerde daha sık görülmektedir, bunun nedeni ise  gençlerin sık sık seyahat etmesidir, seyahat oranı daha da arttıkça iç kulaktaki denge sıvısı duruma alışır ve yolculukta oluşan denge hissi dahada azalmaya başlar.

Taşıt veya deniz tutmasına şuana kadar tam bir çözüm bulunamamıştır, bazı yerlerde çözüm olarak, akapunktur tedavisi gösterilmekte olsa da bunun da tam anlamıyla bir çözüm getirememiştir fakat seyahat edecek olan kişinin alacağı bazı ufak önlemler, oluşmakta olan mide bulantısını azaltabilir.

Yolculuk yaparken bir uzağa, bir yakına bakılması, Cep telefonunda yazı okunmaması, kitap okunmaması, beyni meşgul edecek olan zihinsel ve akıl oyunları ile uğraşılması alınabilecek birkaç ufak önlemlerden sadece birkaçıdır, ayrıca seyahat ederken önce mide bulandırıcı olan yiyecekler yenmemesi de önemli olan bir faktördür.

Önerilen İçerik : Siroz Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir