APU Sistem Nedir? APU İşlemci Avantajları

APU Sistem Nedir

Teknoloji çağının bizlere sunmuş olduğu gelişmelerden bir tanesi olan Apu nedir ve Apu sistemi nedir gibi sorulara yanıt arayanları kısa ve açıklayıcı bir şekilde bilgi sahibi etmek adına bu yazımızı kaleme aldık.

Teknolojinin gelişmesine paralel olarak donanımlarda daha güçlü şekilde kendilerini geliştirerek piyasaya çıkıyorlar, günümüzde piyasaya sürülen bir onboard (Dahili) ekran kartıyla artık çoğu programı stabil bir şekilde kullanabilmek biraz zor gibi gözüksede düşük seviyedeki programları kullanabilmek mümkün.

Hal böyle olunca AMD Markası APU işlemcilerini üreterek daha stabil çalışacak işlemcileri piyasaya sürdü. Peki, APU sistem nedir?

Dahili Ekran Kartı Nedir?

APU Sistemi Hem CPU(İşlemci) hemde GPU(Ekran Kartı) ’nun işlevini aynı anda yürüten işlemcilere verilen addır. APU (Accelerated Processing Unit) Türkçe karşılığı hızlandırılmış İşlem birimi olarak dilimizde çevrilmektedir.

APU işlemciler en basit tanımıyla ekran kartı birimiyle, işlemcilerin beraber tek parça olarak sunulmuş halleri olup, tüm bu işlemleri AMD’nin Ryzen marka ile piyasaya sundukları yeni işlemcileri sağlamaktadırlar.

Burada dikkat edilmesi gereken asıl nokta üretilen her Ryzen modelinin APU özelliğine sahip bir işlemci olmadığıdır. İşlemci satın alırken bu noktaya dikkat etmekte fayda bulunmaktadır.

APU Sistem Nedir1

Yazının üstünde bulunan görsel aslında APU Sisteminin en net açıklaması diyebiliriz.  Şunuda belirtmekte fayda vardır, APU sistemi kuran bireyin harici ekran kartı kullanamama durumu söz konusu değildir. İsterseniz APU sistemine dahil olan ekran kartını devre dışı bırakarak harici ekran kartınızı da kullanabilirsiniz.

Apu Sistemi Avantajları ve Dezavantajları nelerdir?

Günümüzde üretilmekte olan donanımlar içerisinde bulunan ekran kartı yongaları ile bilgisayarımızda hem GPU, hem de CPU rolünü üstlenen işlemcinin avantaj ve dezavantajlarını da sıralayacak olursak;

APU Sistem Avantajları

Apu sistemli bir bilgisayar dizerek maliyeti azaltabiliyoruz, harici ekran kartları bilgisayar donanımları arasında bulunan en önemli parçalardan bir tanesi olmasına karşın pahalı olduklarından APU sistemli bilgisayar kullanılarak maliyet azaltılabilir.

APU Sistem Nedir2

Apu sistemi daha önceki sistemlerde bulunan anakarta bitişik olan onboard(dahili) ekran kartlarına göre de çok oldukça güçlü olduğundan onların kaldırmadığı birçok işlemi kolaylıkla yerine getirebiliyorlar.

APU Sistem Dezavantajları

Apu sistemli işlemciler Apu sistemli olmayan normal işlemcilere oranla biraz daha pahalı olduğundan maliyeti azda olsa yükseltmektedirler.

Apu sistemli işlemcilerde bulunan ekran kartının RAM üzerinden beslendiği bazı noktalarda bulunmaktadır, yani sistem normale oranla biraz daha fazla RAM tüketimine sahip oluyor.

APU’nun en büyük dezavantajlarından bir tanesi de her ne kadar güçlü olsa dahi çok çabuk yorulduğundan belli bir zaman sonra istenilen verimi sağlamamaktadır. Yani uzun süreli ağır programlar ile çalıştığınızda belli bir süre sonra eskisi kadar verim alınamayacak bir hale geliyor.

APU Sistemli AMD Ryzen İşlemcileri

Aşağıya sizlere bilgi amaçlı orta seviyede bulunan AMD firmasının üretmiş olduğu ekran kartlı işlemcilerden birkaç tanesini paylaşmak istedik. APU sistemine sahip bir işlemci edinmeyi düşünen okurlarımız için birkaç seçenek…

  • AMD Ryzen 5 3400G APu ile Vega 11 ekran kartı.
  • AMD Ryzen 5 2700G APU ile Vega 10 ekran kartı.
  • AMD Ryzen 5 2400G APU ile Vega 11 ekran kartı.

Sürekli gelişen teknolojiye ayak uydurmak isteyen firmalar sürekli üretimini yaptıkları ürünleri güncelleyecekleri malumlarınızdır o yüzden en son sistemler hakkında bilgi edinmek için üretici firmayı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Yazımızı beğendiğinizi umarız, dilerseniz diğer yazılarımıza bir göz atabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Dahili Ekran Kartı Nedir

Dahili Ekran Kartı Nedir?

Dahili Ekran Kartı nedir? İşlemcilerin son zamanlarda o güçlü ilerleyişiyle birlikte oyunların ve grafik programlarının …

Spotify Abonelik İptali Nasıl Yapılır

Spotify Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Spotify Abonelik iptali nasıl yapılır?  Konuyu tüm detaylarıyla birlikte anlatacağız, şuanda dünyada kullanılmakta olan en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir