Apple MacOS Big Sur Güncellemesini Duyurdu

Apple MacOS Big Sur Güncellemesini Duyurdu

Apple MacOS Big Sur ile ilgili güncelleme yaptığını duyurdu. Son günlerde Apple oldukça önemli bir adım atarak 20 yıla yakın bir süredir kullandığı Mac OS X’i artık geride bırakacaktır.

Apple’ın her yıl düzenli olarak yaptığı konferanslardan biri olan WWDC 2020 konferansından ortaya çıkacak olan detaylar heyecanlı bir şekilde bekleniyordu.

Detaylar ortaya çıkmaya başladı,  son zamanlarda iPhone 12 ve iOS 14 hakkında ortaya çıkan spekülasyonlar sonucu, Apple’nin büyük bir yenilenme süreci içerisinde olduğu anlaşılmıştı.

WWDC 2020 konferansında şu ana kadar ortaya çıkan en önemli detaylardan bir tanesi de “MacOS Big Sur” oldu.

macOS Big Sur ile artık birçok tuş kromlaşmış vaziyette bulunuyor fare ile üzerine gelindiğinde vurgulandığını, ayrıca yarı saydam bir arayüze sahip olup, Dock üzerindeki uygulama ikonlarının da iOS’takilere benzediğini göreceksiniz.

Big Sur’da Kontrol Merkezinin açma ve kapama tuşları masaüstüne bulunmakta olup, bildirimlerin de gruplama ve zengin arayüz stillerinin de iOS sürümüne uyumlu olduğunu söyleyebiliriz

Mac OS X, daha önceleri Apple bu sistemin adını markasına uygun hale getirmek için adını macOS olarak değiştirmişti ve orijinal versiyonu 2000 yılında yayınlanarak Mac OS 9’un yerine geçmişti

Mac OS 9, Apple’nin klasik olan işletim sistemlerinden biri olup, 1984 yıllarında piyasaya sürülmüş olan orjinal Macintosh’un devamı niteliğini taşımaktaydı. Ancak Max OS X ile Apple artık yeni bir dönemin kapısını aralamak istediği ve yeni ortaya çıkan cihazlar için değişik bir işletim sistemi arayışında olduğu izlenimini vermişti

Apple ondan sonraki 10 senelik süreci Mac OS X’i Jaguar, Lion, Leopard ve Tiger gibi çeşitli nitelikteki güncellemelerle dahada geliştirerek geçirmiş,  2011 yılında ise artık senelik güncelleme modeline dönmüştür.

macOS Big Sur daha öncelerde olduğu gibi ücretsiz bir güncelleme olacak, Sonbaharda ise kullanıcılar ile buluşulacağı beklenmektedir.

macOS Big Sur Özellikleri ile ilgili detaylı bilgi için Apple’nin sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

APU Sistem Nedir

APU Sistem Nedir? APU İşlemci Avantajları

Teknoloji çağının bizlere sunmuş olduğu gelişmelerden bir tanesi olan Apu nedir ve Apu sistemi nedir …

Dahili Ekran Kartı Nedir

Dahili Ekran Kartı Nedir?

Dahili Ekran Kartı nedir? İşlemcilerin son zamanlarda o güçlü ilerleyişiyle birlikte oyunların ve grafik programlarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir