Antalya ve Doğal Güzellikleri

Antalya ili, Türkiye’nin deniz turizmi bakımından en önemli merkezlerinden biri olup, Ülkemizin o güzel güneşiyle beraber pırıl pırıl ışıldayan tatil cennetlerinden tarihe damga vuran yapıları, harikulade denizi ve misafirperver halkı sayesinde gezilecek güzel tatil alanlarındandır.

Genel yapısına baktığımızda engebeli bir arazi yapısına sahip olduğundan, yüksek yaylalara, kanyonlara ve şelalelere ev sahipliği yapan bölgenin jeopolitik yapısı sayesinde dağcılık, yaylacılık,  su ve doğa sporları yaygın olarak yapılan sporlardır.  

Antalya Doğal Güzellikleri

Antalya’ya tatile gelen yerli ve yabancı turistlerin en fazla ilgi gösterdiği yerler sırasıyla Alanya, Belek, Manavgat, Side ve Kemer olup, bu yerlerde hem doğanın hemde deniz ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz, Antalya ilinde bulunan şelalelerden Düden Şelalesi, Manavgat Şelalesi ve Kurşunlu Şelaleleri bölgenin en bilinen doğal güzellikleri arasındadır.

Köprülü Kanyon Milli Parkında Selge Antik Kenti kalıntılarına rastlanılmakta olup,  Likyanın doğusunda bulunan  Olimpos Milli Parkı,  Kurşunlu Şelalesinin bulunduğu Milli Park, Toroslar dağları üzerinde bulunan Termessos Milli Parkı ve Altınbeşik Mağarası Milli Parkı yıl boyunca yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.  

Antalya ilinde önemli doğal yapılar olan Şelaleler ile birlikte Saklıkent kanyonu ve Göynük Kanyonu da kentin önemli doğal yapılarındandır.  

Antalya bulunduğu jeopolitik yapı dolayısıyla Mağara oluşumu bakımından oldukça zengin bir şehir, Ülkemizin en büyük doğal mağaraları içerisinde bulunan  Karain Mağarası, İl Merkezine yaklaşık olarak 3 km mesafede bulunan Damlataş Mağarası, Dim Mağarası, Altınbeşik, Zeytintaşı, Tilkiler, Aşıklar, Peynirdeliği, Korsanlar, Kocain, Geyikbayırı, Konaklatı, Beldibi, Aslanlı, Sırtlanini,  Gökı ve Suluin Mağaraları gibi toplamda 500’e yakın mağara olduğu bilinmektedir. .

Bir tarafının dağlar ile kaplı bir tarafının da denize sıfır olması dolayısıyla Dar bir alan içerisinde bulunan Antalya’nın yayla turizmi ise  Finike – Alanya arasındaki yüksek kesimlerde yapılmaktadır. Toros dağlarının  eteğinde bulunan şehirde 400’e yakın yayla bulunduğu bilinmektedir.

Ülkemizde en çok turist çeken il olması sebebiyle turizm başkenti olarak dillendirilen Antalya ne kadar yaz turizmiyle öne çıkmış olsada, hiç bilinmeyen bir yönü olan kış turizmiyle de Türkiye’nin önde gelen illerinden olduğudur. Örnek vermek gerekirse Saklıkent Kayak Merkezi ile Alanya ilçesinde bulunan Akdağ Kış Sporları Turizm Merkezi, kış turizmi için tercih edilen yerlerdendir.

Ayrıca kontrol et

Saçlarımız Niçin Beyazlaşıyor

Saçlarımız Niçin Beyazlaşıyor

Çoğu zaman anlam veremediğimiz bir durum olan saçlarımızın beyazlaşması olayı bazen bireyler tarafından can sıkıcı …

Yağmurda Koşan Niçin Daha Çok Islanıyor

Yağmurda Koşan Niçin Daha Çok Islanıyor

Çoğu zaman duymuşsunuzdur yağmur yağarken koşan birinin daha çok ıslanacağı sözünü peki gerçekten de, yağmurda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir