Anne Köpek Masalı

Anne-Köpek-Masalı
Anne-Köpek

Anne Köpek Masalı: Bir zamanlar yavrularının dünyaya gelmesine az bir süre kalan anne bir köpek varmış, anne köpek yavrularını olumsuz hava koşullarından koruyabileceği güvenli bir yer arayışına girmişti.

Hem etrafında bulunan sığınaklara bakar hemde düşünür dururdu, vakit öğle olmak üzereydi ki birden aklına hali vakti yerinde büyük bir kulübesi olan çocukluk arkadaşı Maya gelince hemen arkadaşının kaldığı kulübeye doğru gidivermiş.

Maya’nın kulübesine giden anne köpek ona demiş ki;

-Merhaba maya nasılsın epey oldu görüşmeyeli senden bir isteğim olacaktı.

Maya, 

-Hoş geldin bende seni özledim hele bir soluklan öyle isteğini söyle

Anne köpek

-Halimden de anlaşılacağı üzere yavrularımın dünyaya gelmesine az kaldı ama onları koruyabileceğim sıcak bir ortama ihtiyacım var kısa bir süreliğine yavrularımı doğurmam için kulübeni bana ödünç olarak verebilir misin?

Maya tebessüm ederek

-Tabi ki niye olmasın böyle bir zamanda sana yardım etmemek olur mu? Sen buraya yerleş ve dinlen bir ihtiyacın olursa ben dışarda olacağım seslenmen yeterli olacaktır.  Diyerek kulübeden çıkmış bir gün sonrada o bölgeden ayrılmış.

Bir kaç gün sonra yavruları doğan anne köpek, yavrularını koruyabileceği rahat bir yer bulduğu için mutluydu. Maya ise kendisine geçici olarak kalabileceği bir yerler bulduğundan halen kulübesine geri dönmemişti.

Aradan bir ay gibi bir süre geçtikten sonra çıkıp gelen Maya’ya,

Anne köpek

-Biliyorum sana yük oluyorum ama bana biraz daha müsaade edebilir misin yavrularım daha çok küçük biraz kendilerine gelsinler öyle senin kulübeyi boşaltayım.

Maya,

-Tabiki biraz daha kalabilirsiniz ben gidiyorum sonra gelirim diyerek oradan ayrılmış.

Aradan epey bir zaman geçtikten sonra artık yavrular büyümüştür diye,  kulübenin yolunu tutmuş,  

Anne köpek,

-O hoş geldin arkadaşım seni görmek ne kadar güzel bir şey

Maya,

-Hoş bulduk arkadaşım yavruların büyümüştür artık, bende evime dönmek istiyorum.

Anne Köpek

-Ne kulübesi, kulübe senin miydi? Benim bu kulübenin senin olduğundan haberim bile yok, inanmıyorsan bir yavrularımı çağırayım onlara sor istersen, yavrularını çağırmış ama o yavrular artık yavru değil kocaman köpekler oluvermişti.

Maya’nın etrafını saran köpeklere anne köpek

-Yavrularım bu kulübe kime ait

Yavruların hepsi bir ağızdan,

-Bize ait anne yoksa sahiplenmeye çalışan birileri mi var diyerek hırıldamaya başladıklarında Maya hemen başını öne eğerek kulübeyi istemiyorum sizin olsun yeterki bana zarar vermeyin diyerek çaresizce oradan ayrılmış.

Maya çaresizce ormanda dolaşırken bir köpek sürüsüne rastlamış, onlardan biri Maya’ya,

-Senin burada ne işin var niye o güzel kulübeni bırakıpta bu ıssız yerlere  gelmişsin diye sorunca.

Maya başından geçenleri onlara anlatmış, oradaki köpeklerin hepsi birden hadi senin kulübene gidiyoruz diyerek geri dönmüşler.

Kalabalık bir köpek gurubunun kendisine doğru geldiğini ve Maya’nın da onlarla beraber olduğunu gören anne köpek evlatlarım toplanın buradan ayrılma zamanımız geldi demiş.

Maya ve diğer köpekler yaklaşınca anne köpek,

-Ooo Maya hoş geldin eski dostum gözlerim yollarda kaldı, bizi kulübende misafir ettiğin için ben ve evlatlarım sana teşekkür ediyoruz.

Maya,

Artık biz senle dost değiliz, dostluğumuzu ve sana yaptığım iyiliği kulübeme sahiplenerek bitirdin.

O sözlerden sonra anne köpek o an gaflete düşüpte kendisine yardım eden arkadaşına kötülük yaptığının farkına varmıştı o yüzden oradan ayrılırken.

-Arkadaşım gerçekten sana haksızlık yaptığımı şimdi anladım sen bana iyilik yaptın bende buna karşılık sana kötülük yaptım ve onuda niçin yaptığımı bilmiyorum ne olur beni affet bu saatten sonra beni affetmen için zaman zaman sana hediyeler getireceğim.

Bize iyilik yapan insanlara kötülük yaptığımız ve sonrasında ise bu durumun farkına vardığımız zaman bazen kırık kalpleri onarmak çok zor oluyor.

Ezop Masalları  içerisinde yer alan Anne Köpek Masalı‘nı okurken  harika bir vakit geçirdiğinizi umarız, Uzun Masallar okumak  için  sitemizi ziyaret edebilir, dilerseniz Fareli Köyün Kavalcısı Masalı‘nı okuyabilir veya Masal Oku sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu Masal Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun ilgili hükümleri gereğince izinsiz yayınlanaz ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz

Ayrıca kontrol et

Cimri-Ahtapot

Cimri Ahtapot masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde okyanusun derinliklerinde yaşayan çeşitli hayvanlar varmış,  bunların arasında …

Boynuzlar-Mı

Boynuzlar Mı, Bacaklar Mı Masalı

Boynuzlar Mı, Bacaklar Mı Masalı Öncesini zamanın içerisine koyduk, kalburu samanın içerisinde unutmuş olduk, bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir