Anne Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalıdır.

Çocuk sahibi olan her ailenin en büyük arzularından biri, çocuğunu en güzel şekilde topluma faydalı bir birey olarak yetiştirmek olmuştur. Bunun oluşmasının en temel gereksinimlerinden bir tanesi de Anne ile çocuğun iyi bir iletişim içerisinde olmasıyla ilgilidir.

Çocuğuyla arasındaki iletişimi güçlü olan anneler her zaman çocukları üzerinde etkili olduğundan, günümüzdeki annelerin büyük bir çoğunluğu güçlü bir iletişime sahip olmanın yollarını araştırmaktadır. Bu nedenle size bir dizi ipucu paylaşacağız

İyi bir anne-çocuk ilişkisine sahip olmak için yapılması gerekenler.

  • Çocuğunuza zaman ayrın, çocuğunuzla beraber yapmaktan zevk aldığınız bir etkinliğe zaman zaman mutlaka beraber katılın, çocuğunuzla beraber eğlenirken bir yandan da ona okulda ona nasıl davrandıklarını ve yaşamında herhangi probleminin olup olmadığı, arkadaşlarıyla olan iletişiminin nasıl olduğu konularında sıkmayacak şekilde sorular sorun ve ondan yana davranarak güzel bir vakit geçirmesini sağlayın.
  • Çocuğunuz meşgul olduğu zamanlarda ona saygı gösterin aynı şekilde sizlerde meşgul olduğunuz zamanlarda onunda size saygı göstermesi gerektiğini ona öğretin ve her şeyin bir zamanı olduğunu ona benimsetmeye çalışın
  • Çocuğunuzun hoşlandığı şeyleri iyice benimseyerek o doğrultuda hareket edin bu sayede onunla beraber neler yapabileceğinizi öğrenir, onu daha iyi tanımış olursunuz.
  • Çocuğunuz sizinle konuşurken tüm dikkatinizi ona verin ona karşı ilgisiz davranmayın, onu dinleyin ve onun arkadaşları hakkında bilgiler edinin olumsuz davranışlara sahip kişiler ile arkadaşlık yapıp yapmadığını öğrenmeye çalışın, onun size ihtiyaç duyduğu zaman sizinle iletişime geçebileceğini ve bu konuda çekinmemesi gerektiğini söyleyin, her zaman onun yanında olacağınızı da ona hissettirin.
  • Çocuğunuz bir şeyler yaptığını görürseniz hemen yanına giderek onun yaptığı şeyi izleyin, oyun oynuyorsa eğer neden oynadığını neyini sevdiğini sorarak öğrenmeye çalışın neleri beğendiğini nasıl oyunlar sevdiği hakkında bilgiler edinin.
  • Çocuğunuzun eğitim sürecine dahil olun bir anne olarak çocuğun derslerinde ona destek olun, zaman zaman onunla gurur duyduğunuzu söyleyin,  her zaman ona karşı nazik ve sevgi dolu olun.
  • Çocuğunuz için önemli olan bir etkinliğe katılmama durumunuzda o etkinliğe katılmak için gayret ettiğinizi ancak katılmanızın mümkün olmadığını ona izah edin.
  • Çocuğunuza güvendiğinizi ona hissettirin,  çocuğunu yanınızdayken her zaman hal ve hareketlerinize dikkat ederek onun yanında kesinlikle yalan söylemeyin.  

Çocuğunuza göstereceğini destek ve alaka, anne çocuk ilişkisi içerisinde etkili iletişimde önemli bir yer edinmektedir.  Çocuğunuzun ilgi alanlarını keşfettikten ve onu iyice tanıdıktan sonra ona olan desteğinizi gören çocuk, çoğu zaman bir problemle karşılaştığı zaman hemen kendisini destekleyen annesine durumu anlatarak ondan yardım etmesini bekler etkili iletişim için olması gerekenler arasında güven, ilgi ve destek ile beraber anne çocuk arasında iyi bir iletişim sağlanabilir

Ayrıca kontrol et

Fotoğraflarda Gözler Niçin Kırmızı Çıkıyor

Fotoğraflarda Gözler Niçin Kırmızı Çıkıyor

Geceleri veyahut karanlıkta  flaş ile çekilmekte olan fotoğraflarda genelde gözler kırmızı çıkar, peki fotoğraflardaki bu …

Saçlarımız Niçin Beyazlaşıyor

Saçlarımız Niçin Beyazlaşıyor

Çoğu zaman anlam veremediğimiz bir durum olan saçlarımızın beyazlaşması olayı bazen bireyler tarafından can sıkıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir