Altın Yumurtlayan Tavuk

Altın Yumurtlayan Tavuk

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde, kalpur saman içinde nineler masalları anlatırken bir köyde fakir mi fakir olan Ömer adında garip bir köylü varmış, bu köylü çok iyi biri olmasına ve çok çalışmasına rağmen, şansı hiç yaver gitmezmiş, o yüzden yiyecek bir lokma ekmeği dışında hiçbir şey yokmuş.

Günlerden bir gün, yaşadığı kasabada bulunan köyün en zengin kişisinin tarlasında ona yardım ettiği için, yardımlarına karşılık zengin adam ona:

– Sen çok iyi ve çalışkan bir adamsın, bana yapmış olduğun yardıma karşılık rica etsem şu parayı alabilir misin?

Ömer zengin adamın ısrarı üzerine parayı aldığı gibi hemen pazarın yolunu tutmuş, pazara giderken de, bu parayı nasıl kullanacağını düşünüp, bir tavuk almaya karar vermiş.

Tavuk ararken de diğerlerinden farklı olan bir tavuğa gözü ilişmiş ve o tavuğu satın alarak evin yolunu tutmuş, yolda giderken satın aldığı tavuğun yumurtalarını satarak nasıl para kazanacağının da hesabını yapıyormuş.

Hiçbir şeyi olmayan bu adam, bir tavuğa sahip olduğu için çok sevinçliymiş, bütün gece de tavuğa sahip olmanın sevinciyle uyuyamamış, sabahın ilk ışıkları ile beraber, tavuk için yaptığı kümese koşmuş, lakin kümeste yumurta göremeyince çok üzülmüş ama umudunu yitirmemişti.

Ömer aynı heyecanla ara ara kümese gidip, kümesi kontrol ediyordu ama her defasında kümeste yumurta göremeyince umudunu yitirmeyerek geri dönüyordu, ertesi günün sabahında aynı heyecanla kümese koşmuş ama yinede yumurta olmadığını görünce kendi kendine:

– Ne kadar şanssız bir insanım! Pahalı bir fiyata almış olduğum tavuk bile yumurtlamıyor, demiş.

Günler günleri kovalamış aradan bir ay gibi bir süre geçmişti köylü usanmadan her gün kümese gidiyor ama eli boş bir şekilde dönüyormuş, kendi kendine:

– Bu tavuğu alalı nerdeyse bir ay oldu hala bir yumurta dahi yapmadı, acaba bu tavuğu kesipte afiyetle yesem mi? Diye söylenmiş ama kesmeye de kıyamamış.

Ertesi sabah yine kümese gitmiş, bu sefer kümesten çığlıkla zıplaya zıplaya çıkmış, sevinçten olduğu yerde duramıyormuş.

– Böyle bir şey olamaz! Aslında bu bir mucize, Yüce Tanrı’m sana binlerce kez, yo,yo  sonsuz kez  teşekkür ederim!

Dedikten sonra bağırarak şarkılar söylüyordu, onun o halini gören diğer köylüler

– Vah vah, yazık, zavallı adama en sonunda yoksulluktan çıldırdı herhalde diye kendi aralarında konuşuyorlarmış.

Aslında bilmiyorlar ki onun evinde Altın yumurtlayan tavuk varmış, Ömer’in tavuğu, diğer tavuklar gibi günlük olarak değil ayda bir yumurtluyormuş, ama o yumurta saf altından bir yumurtaymış, sansı dönen Ömer, her ay aldığı o yumurtayı kuyumcuya götürüp, bozdurarak parasını alıyormuş. Birkaç ay içerisinde köyün en zengin adamı haline gelmişti, evini yıktırarak yerine çok güzel bir konak yaptırmış, tavuğu ise kimse görmesin diye kendi odasının içerisinde yaptırdığı başka bir odada besliyordu, uzun bir süredir yoksulluk çeken Ömer, parayı da bol bulunca epey şaşırmış neredeyse gördüğü her şeyi satın almaya başlamıştı,  Onun bu hali köylünün tüm dikkatinin onun üzerine çekmişti:

Arkadaşları ömer’e:

– Bak, boş yere bu kadar çok para harcama, parayı harcamanın sonu yok, kendine gel.

Diye uyarmışlar lakin o kimseyi dinlemiyor tam aksine, har vurup harman savurmaya devam etmiş. Nasıl olsa, tavuğu her ay altın bir yumurta veriyormuş.

Gel zaman, git zaman derken çok aşırı derece harcamalarda bulunan Ömer, tavuğun altın yumurtasından kazandığı para ona yetmez olmuş, bu savurganlığın üzerine daha çok kazanmak için farklı şeyler düşünmeye başlamış, ona bütün bu zenginliği sağlamakta olan tavuğun yediği yemler bile, ona fazla gelmeye başlamış, o daha fazla paraya sahip olmak istiyormuş, o yüzden, tavuğun içerisinde altın oluşumunu sağlayan bir şeyler olduğu düşüncesiyle Altın yumurtlayan tavuğu kesmeye karar vermiş.

Böylece, tavuğun içerisinde bulunan bütün yumurtalara bir kerede sahip olacağını düşünmüş. Ertesi sabah hayallerine kavuşmak için tavuğu kesmiş lakin hayal ettiğinin aksine hiçbir şeyle karşılaşmamış, olan ayda bir elde ettiği altın yumurtalara olmuş, elindekiyle yetinmeyi bilmeyen Ömer, eskiden olduğu gibi o yoksul hayatına geri dönmüş çünkü para kaynağını kendi eliyle yok etmiş.

önerilen İçerik : Sadık Teneke Asker

Ayrıca kontrol et

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

uçan-halı-masalı

Uçan Halı Masalı

Uçan Halı Masalı Uçan Halı Masalı, okuyarak eğlenin Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir