Altın Yumurtlayan Kaz

Altın-Yumurtlayan-Kaz
Altın Yumurtlayan Kaz

Çocuklarınızla birlikte okurken eğleneceğiniz Çocuk Masalları serisinden bu sefer güzel, etkileyici ve eğitici bir hikaye

Altın Yumurtlayan Kaz Masalı

Bir varmış, bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde,her yerin yeşilliklerle kaplı olduğu sakin ve şirin köyde karısı ile beraber mutlu ve mesut bir yaşam sürmekte olan tonton bir çiftçi varmış.

Bu çiftçi çocukları çok sever onları gördüğü zamanlarda sürekli cebinde taşıdığı şekerleri onlara ikram edermiş o nedenle köydeki tüm çocuklar ona tonton amca derlermiş.

Bu çiftçi çocuklar dışında kazlara da ayrı bir ilgi duyduğundan, günün çoğu vaktini yetiştirdiği kazlarla geçirir, onların beslenmesine büyük önem verirdi.

Bir sabah uyanıp ahıra gittiğinde, yeni yumurtadan çıkmış çok tatlı bir kaz yavrusunu görünce ona güzel bir yer yaparak ayrı bir özen göstermeye başlamıştı, çünkü diğer kaz yavrularından farklıydı.

Günler günleri kovalarken bu yavru kaz büyümüş ve çok güzel bir kaz haline gelmişti.

Bir gün her zamanki gibi erkenden kalkıp, kazların yanına gitmiş, yemlerini önlerine verip yumurtaları toplamaya başlamıştı ki birde ne görsün en çok sevdiği ve özene bezene büyüttüğü Kaz’ın altında ışıl ışıl parlayan altın bir yumurta,  şaşıran çiftçi önce yanlış gördüğünü düşünerek gözlerini ovalamış ama tekrar baktığında değişen bir şey olmadığını görünce diğer yumurtaları bir kenara bırakarak altın yumurtlayan Kaz’ın yumurtasını alıp incelemeye başlamış, saf altın olduğundan emin olduktan sonra Karısına;

-Karıcığım sen evde kazlarıma göz kulak ol, ben ilçeye kadar gidip geleceğim. Diyerek,

İlçedeki kuyumcuya giderekyumurtayı satmış ve evin tüm ihtiyaçlarını satın alarak geri dönmüştü, Eşinin bir sürü gıda ve eşyayla geri döndüğünü gören karısı,

-Bey ne oldu, hazine mi buldun yoksa bir yerlerden sana miras mı kaldı?Bu kadar eşyayı satın alacak parayı nereden buldun?

Çiftçi karısına her şeyi anlatmış, ertesi sabah karısıyla beraber erkenden kalkıp kazların yanına gitmişler ve yine altın yumurtlayan Kaz’ın altında bir altın yumurta olduğunu görmüşler.

Artık çiftçi her sabah erkenden Altın Yumurtlayan Kazın yanına giderek, aldığı altın yumurtayı şehre götürerek satmaya başlamıştı.

Kısa bir sürede zengin olan çiftçi, artık eskisi gibi dışarı çıkıp çocuklarla oynamıyor, kazlara eski ilgiyi göstermiyordu.

Çiftçi o kadar çok gereksiz yere para harcamaya başlamıştı ki altın yumurtadan aldığı para bir zaman sonra yetersiz gelmeye başlamıştı.

Daha çok paraya ihtiyaç duyan çiftçi bir gün Altın Yumurtlayan Kaz’ın daha çok yumurta yapması için ne yapabileceğini araştırıp, Kaz’a yapay ilaçlar alarak yemine karıştırıp ona yedirmeye başlamıştı. Gittikçe daha çok para kazanma hırsıyla Kaz’a yedirdiği ilaçlı suni yemler sonucu hastalanıp, yumurta yapmamaya başlamıştı.

Açgözlü davranarak kaz’ a verdiği zarar sonucu bindiği dalı kestiğini anlamış ve pişman olmuşsa da artık yapacak bir şeyi kalmamıştı o günden sonra kaz bir daha altın yumurta yapmamış.

Ana Fikri: Elindekilerle yetinmeyerek daha çok kazanma hırsına kapıldığımızda, bazen elimizdekilerinde yitirebileceğimizi de unutmamamız gerekir.

Altın Yumurtlayan Kaz masalını okurken  güzel bir vakit geçirdiğinizi umarız, dilerseniz Küçük Deniz Kızı Masalı‘nı okuyabilir veya Masal Oku sayfamızı inceleyebilirsiniz

Ayrıca kontrol et

Güzel-Çocuk-Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri Bir balığın macerasının anlatıldığı güzel bir çocuk Hikayesi Güzel Çocuk Hikayeleri Akşam …

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir