Alın Teri Masalı

Alın Teri Masalı

Bir zamanlar, evlenme çağına gelmiş olan genç bir delikanlı herkes gibi yuva kurmak istiyordu o nedenle düşüncelerini ailesine anlattığında, babası ona şöyle dedi:

-Tabii oğlum, herkes gibi evlenmek senin de hakkın, o yüzden kendi alın terinle çalışarak kazanacağın bir altını bize getirdiğinde o zaman seni evlendireceğiz demiş.

Genç delikanlı babasının o sözleri karşısında gülümseyerek kendi kendine “çok da kolay bir sınama bu böyle!” Ertesi gün erkenden evden çıkarak ailesinin istediği bir altını götürerek gururlu bir şekilde babasının avucuna koydu. Babası ise oğluna hiçbir şey söylemeden, o altını evinin yakınında bulunan nehrin içerisine fırlattı.

Genç delikanlı, babasının altını nehre fırlatması üzerine şaşkınlıkla bir babasına birde nehre bakıyordu en son dayanamayarak babasına sordu:

– Dediğini yerine getirdim, şimdi evlenebilirim değil mi babacığım?

– Babası hiçbir şey demeyerek başını iki yana salladı:

Çocuk şaşkınlığını üzerinden atamamıştı ki;

Babası;

– Hayır evladım, hatırlarsan ben sana kendi alın terinle ve emeğinle kazanacağın bir altın getirmeni istemiştim, ama sen bana alın terin ile kazanmadığın bir altın getirdin.

Genç delikanlı babasının durumu nasıl öğrendiğinin anlayamamıştı. Ertesi günün sabahında babası evden ayrıldıktan sonra bu defa annesinden bir altın borç istedi ve onu bozdurarak o parayı babasına götürdü.

Babası o altın alınacak kadar parayı yine alarak nehre fırlattı, çocuk bir kez daha çok şaşırmıştı babasına:

– Peki, bunu bana niye yapıyorsun, anlamadım ki, işte istediğin gibi bir altın alabileceğin miktarda para getirdim, artık evlenebilir miyim?

Babası bu defa da başını hayır anlamında sallayarak ona izin vermedi oğluna:

– Bu altını da sen kazanmamışsın evladım!

Genç delikanlı babasının yanından ayrıldıktan hemen sonra, bir odaya geçerek yalnız başına uzun uzun düşündü, dışardan birinden borç alsada, babası o altını yine nehre atacaktı ve bu gidişle oda evlenemeyecekti. O nedenle, genç adam hemen bir iş aramaya çıkmış, artık bir yerde çalışmaya ve altını kendi emeğiyle kazanmaya karar vermiş.

Günlerce çalışarak kazanarak biriktirmiş olduğu parayla bir altın alarak babasının yanına götürdü. Babası her zaman olduğu gibi o altını da nehre atmaya yelteniyordu ki, oğlu can havliyle babasının önüne atıldı ve babasının atmasına izin vermedi!

– Hayır baba! Bu altını nehre atamazsın! Ben O altını kazanmak için günlerce çalıştım ve sırtıma ağrılar girdi o benim alın terim ile kazanılan para!

O anda babasının, yüzünde farklı ışıltılı bir gülümseme ile ellerini oğlunun omzuna koyarak ona:

– Oğlum artık şimdi evlenebilirsin, dedi. Çünkü emek vererek kazanmış olduğun bu paranın kıymetini artık biliyorsun ve eminim ki o altını boş yere harcamayacaksın.

Önerilen İçerik : Keloğlan ile Dağ Aslanı

Ayrıca kontrol et

Güzel-Çocuk-Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri Bir balığın macerasının anlatıldığı güzel bir çocuk Hikayesi Güzel Çocuk Hikayeleri Akşam …

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir