Harika Masallar Oku

Adalet

Harika Masallar Oku: Adalet ile ilgili olan bu hikaye, bir bakıma adalet denen olgunun nasıl tecelli ettiğini gösteren türden bir eser olup, herkesin kendisine bir şeyler katacağı düşüncesiyle sizler için derledik.

Bu çocuk hikayesi uzak diyarlarda yaşayan bir kral ile halktan biri olan ve soylu olmayan bir değirmenci arasında yaşanmıştır.

Kralın  adaleti unuttuğu, insanlara farklı bir gözle baktığı bir zamanda bir değirmencinin adalete sığınması ile en sonunda adaletin tecelli etmesi bu hikayeyi okuduktan sonra bir çoğunuz belki keşke günümüzde böyle adil ve adalet olsa….

Kral bir hükümranlığını sürdüğü topraklarda gezinti yaparken birden bir tepenin yanında durur, tepeden aşağıya baktıkça dümdüz bir arazi bulunan yerin bir tarafının ormana bir tarafının dere olması nedeniyle o araziye hayran kalır ve o arazinin üstünde bir tane değirmen bulunmaktadır. 

Hemen vezirlerine gidin şu değirmeni ve araziyi satın alın ben o araziye şanıma yakışır büyük bir saray yaptıracağım,  der kralın vezirleri hemen değirmencinin orada soluğu alırlar, arazide değirmende değirmencinin kendi mülküymüş,

Lakin değirmenci durumu anlatan vezirlere, değirmenci arazisinin ve değirmenin satılık olmadığını söyler,  kralın huzuruna çıkan vezirler durumu krala anlatırlar.

Bunun üzerine değirmenciyi yanına çağıran kral, Değirmenciye senin arazine bir saray yaptırmak istiyorum der ve onu ikna etmek için ne kadar istiyorsan onun 5-10 mislini vereyim yeterki o araziyi bana sat.

İkna olmayan değirmenci satmak istemediğini tekrarlaması üzerine öfkelenen kral sen kimin huzurunda olduğunu ve kimle muhatap olduğunu bilmiyor musun be adam diyerek değirmenciye sert bir şekilde çıkışır, çıkışmasına ama Değirmenci de altında kalmadan derki bende o değirmenin ve arazinin sahibiyim sayın kralım der.

Değirmencinin bu sözüne karşı dahada sinirlenen kral o araziyi senden zorla alabileceğimi biliyorsun, emir versem arazinide  özgürlüğünüde alırım zindanlarda çürütürüm seni! Peki sen ne yapabilirsin kimin varki senin? diye çıkışır…

Değirmenci ise sakin bir tavırla tarihe geçecek olan ünlü olan sözü söyler;

“Ülkemizde adaleti tanzim edecek hâkimler var! Ben de onlara güveniyorum…”

Kral ise adalet yanlısı olduğundan ayrıca mahkemeleri düzenleyen ve adaleti tanzim eden kendisi olduğundan,

 Kral şöyle deri

“Hiçbir güç, hiçbir iktidar adaletten üstün değildir”

Ve değirmenciden özür diler, bunun üzerine  değirmenci değirmenine engel olmadan o araziye sarayını kurmasını ve bunun için herhangi bir ücret istemediğini  söyler bunun üzerine kral bir saray diktirir ve Saraya da değirmencinin adını koyar.

Harika Masallar Okuyup eğlendiğinizi umarız.

Önerilen İçerik : Keloğlan ve Tavşan Masalı

Ayrıca kontrol et

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

uyku-vakti-hikayeleri

Uyku Vakti Hikayeleri

Uyku Vakti Hikayeleri Uyku Vakti Hikayeleri, okuyarak eğlenin Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir