57. Alay’ın Kahramanlık Hikâyesi

Alay’ın Kahramanlık Hikâyesi

Çanakkale Kahramanları Anısına

Çanakkale Savaşında takvim yaprakları 15 Nisan 1915’i gösteriyordu 57. Piyade Alayı Anzak Çıkarmasını durdurması ve verdiği büyük kayıplarla efsane hale gemli bir alaydır.

19. Piyade Tümenine bağlı olan 57.Piyade Alayı, Tekirdağ ilinin Yarkışla mevkiinde, 1 Şubat 1915 tarihinde kurulmuş başında ise kahraman Hüseyin Avni Bey atanmıştır.

25 Şubat 1915 tarihinde Çanakkale’de bulunan Eceabat’a nakledilmiş ardından Bigali Köyü’ne yedek kuvvet olarak geçmiş ve 24 Nisan 1915 tarihinde ise Yarbay Mustafa Kemal ve Yarbaşı Hüseyin Avni tarafından eğitime tabi tutulmuştur.

25 Nisan 1915 tarihinde saat 02.45’ sularında muharebe gemilerinin ve muhriplerinin korunması için Türk kıyılarına doğru gelen Avustralyalı bir tugayı taşıyan gemiler, hesaplamadıkları bir akıntı dolayısıyla kuzeye doğru sürüklenerek saat 04.30’ sularında kumluk bir kıyı olan (Kabatepe Bölgesi) yerine, Arıburnu Bölgesi’ne çıkarma yapmışlar.

Tamamen kayalıklarla kaplı olan bölgeyi 27. Türk Alayına bağlı olan 2. Tabur savunuyordu, Karaya çıkarma yapan düşman kuvvetlerini işte bu taburun sadece bir bölüğü karşılayabilmişti.

5. Ordunun 19. İhtiyat Tümeninin Komutanı olan Kurmay Yarbay Mustafa Kemal (Atatürk),bu durum karşısında  derhal harekete geçerek 57. Alay’ı bir dağ bataryasıyla dahada güçlendirerek karşı taarruz yapmak için Arıburnu Bölgesi’ne gitmelerini emretti.

Eceabat mevkiinde olan 27. Alayın büyük bir çoğunluğu da, çıkarma bölgesine doğru yönlendirdi.

5. Ordu Komutanı tarafından, 19. Tümen’in diğer alaylarının karşı taarruza geçmesini  emredince, diğerleri de karşı taarruza geçildi…

Düşman askerlerinin beklemedikleri bu karşı  taarruz sayesinde, kıyıda tutunmaya çalışmakta olan İngiliz ve Fransız askerleri geri çekilmeye başladı ancak arkalarından gelen yeni kara kuvvetleri ve deniz kuvvetleri sayesinde “Sivritepe -Kanlısırt batısı –Merkeztepe Yükseksırt” hattında kalmayı başardılar.

Güçlü bir ateş gücüne sahip olan İngiliz ve Fransız donanmaları cehennemi andıran bir ateşten sonra, karşılarında dayanamayan birliklerin geri çekilmesi üzerine düşman kara birlikleri saat 05.30’ sularında Seddülbahir’e çıkarma yapmaya başladı (tarihler 25 Nisan 1915 gösteriyordu).

İlk olarak Alçıtepeyi ele geçirmek istediklerinden,  Kanlısırt, Serçetepe ve Osmanlı ordularının tek ikmal yolu olarak bilinen Şarapnel Vadisi savaşın seyrini değiştirecek son derece önemli yerlerdi, her iki taraf da bu noktalara sahip olmak istiyordu, bu yüzden bu mevkilerde kanlı çarpışmalar gerçekleşti.  Öyle bir hale geldiler ki göğüs göğse çarpışmaların yaşandı o yüzden her iki tarafta da büyük zayiat verildi.

Özellikle de  İngiliz ve Fransız birlikleri verdiği zayiat sonucu komutanlarına ”Yeni takviye birlikler gelmediği taktirde burada tutunamayacağız” diye feryat etmişler.

Takvim yaprakları 27 Nisan 1915 tarihini gösteriyordu saat 16.00 sularında, donanmalarının ateş desteğiyle yeniden başlayan İngiliz taarruzu, Türk savunma mevzilerinin 600-700 metre ilerisinde olan Zığındere-Eskihisarlık bölgesinde Türk kuvvetleri tarafından durduruldu.

Askerlerimizin o bölgede güçsüz olduğunu bilen düşman Kuvvetleri Komutanlığı taarruza kararlıydı. O yüzden bu sefer hedef olarak Kitre bölgesi olarak seçilmişti.

28 Nisan 1915 sabahında saat 08.00’sularında donanmanın desteğiyle de İngiliz-Fransız taarruzu, akşama kadar sürdü.

Ama yine karşı taarruzla geri püskürtüldüler bu seferki düşman kuvvetlerinin kaybı 3.000’ni bulmuştu.

Yarbay Hüseyin Avni Bey’in komutasında bulunan 57. Alay başta komutanlar olmak üzere, 628 kişilik alayın tamamı, 25-28 Nisan 1915 tarihlerinde yapılan savaşlarda şehit oldular.

Bu savaşta şehit olanların anısına o günden sonra Türk Ordusu içerisinde 57. Alay bulunmamaktadır.

57. Alay şehitliği Gelibolu Yarımadası’ndaki Kanlısırt’ta yer almaktadır.

Önerilen İçerik :IV Murat Ve Derici Arasında Yaşanan İlginç Olay

Ayrıca kontrol et

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Ülkemizde bulunan yazar ve edebiyatçılar arasında en fazla nüktesi bulunan kişilerden bir tanesinin den Süleyman …

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Birinci Dünya savaşı ve Milli Mücadeleden bu yana doğmuş, az çok görmüş olduğu tahsil ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir